Tekbox TBCP2-750 10kHz to 750MHz RF Current Monitoring Probe
SKU: TBCP2-750 Category: Tag: Brand:
Description
Tekbox TBCP2-750 RF Current Monitoring Probe
The TBCP2-750 is a 10 kHz to 750 MHz snap-on RF current monitoring probe. It has a very flat response with a 3dB bandwidth of 750 MHz and is characterized and usable over the frequency range from 10kHz to 750 MHz. The aperture of the RF current monitoring probe is 32 mm. Its transfer impedance is > 15 dB Ohm in the range from 1 MHz to 750 MHz.
Features:
  • Characterized frequency range: 10 kHz to 750 MHz
  • Aperture diameter: 32 mm
  • Outside diameter: 73 mm
  • Height: 20 mm
  • Weight: 320 g
  • Connector type: N female
  • Transfer impedance: 0 to 22 dBΩ between 150 kHz and 750 MHz
  • Max. primary current (DC – 400 Hz): 80 A
  • Max. primary current (RF): 3 A
  • Max. core temperature: 125 °C
Documentation
Specifications
Characterised frequency range30 kHz to 800 MHz
Aperture diameter32 mm
Outside diameter73 mm
Height20mm
Weight320g
Connector typeN female
Transfer impedance0 to 20 dBΩ between 150 kHz and 750 MHz
Max. primary current (RF)3A
Max. core temperature125 °C